EUROPAN 10 Vindere + Runner-up

Idag, d. 18 kl 12 blev vinderne af Europan 10 offentliggjort (åben konkurrence for arkitekter under 40 år). Den lange liste er her (pdf), og de danske vindere/ sites er nedenfor – TILLYKKE!!

DAC har gjort et super arbejde for at præsentere alt materialet her

– Se vinderforslagene her

ÅRHUSWinner
BO360 ‐ HVER FOR SIG – SAMMEN (APART – TOGETHER)
KASPAR BJØRN, architect
Contributor : Troels Dam Madsen, civil engineers‐architect
Ryesgade 25 a. 4tv, 2200 København N, Denmark
Facebook profil

ÅRHUS – Runner‐up
SK024 ‐ MOCO (MO‐DERN LIFE, CO‐HOUSING)
WE ARCHITECTURE
Marc Jay, Julie Schmidt‐Nielsen, Marie Hesseldahl Larsen, architects
Contributors : Heidi Cathrine Østergaard, Lawrence‐Olivier Mahadoo, architects
Sankt Hans Gade 24 st., 2200 København, Denmark
Link: we-a.dk

– Se vinderforslagene her

KØBENHAVN – Winner
UN045 ‐ WE ARE THE WORLD
Tanja Jordan, Kristoffer Nejsum, Sanne Lovén Damgaard, architects
Guldbergsgade 29g, 1, 2200 København, Denmark

KØBENHAVN – Runner‐up
OY333 ‐ FORNEMMELSER VED HAVET (SENSATIONS BY THE SEA)

Mai Hammer, Rikke Gry Rasmussen, Stine Henckel Schultz, Louise Grønlund, architects
Læderstræde 14, 3 sal, 1201København K, Denmark

– Se vinderforslagene her

AUGUSTENBORGWinner
IN555 ‐ DET MODERNE SLOT (THE MODERN CASTLE)
DEVE/ Morten Vedelsbøl, architect
Contributors : Scott Grbavac, architect, Axel Theman, student in architecture
Dronningensgade 49, 1420 København, Denmark
www.deve.dk

AUGUSTENBORG – Runner‐up
AA009 ‐ GIVING LANDSCAPE AND WATER TO ALL.
SLETH
Søren Leth (DK 1975), Line Krath, architects
Contributors : Ingrid Eide, Mathilde Kaysen Kier, students in architecture
Jægergårdsgade 153 03E, 8000 Aarhus, Denmark
www.sleth.dk

– Se vinderforslagene her

KOLDINGWinner
AN152 ‐ NÅR HIMLEN REVNER (WHEN THE SKY TEARS)
Stine Christiansen, architect urbanist, Luise Lorenc, architect
Egilsgade 29a 1floor, 2300 København S, Denmark
www.stinechristiansen.com

KOLDING – Runner‐up
SX940 ‐ INTERACTING IN LANDSCAPES

Stine Lund Hansen, Tone Dullerud, architects
Contributor : Maria Hatling
Janus La Cours Gade 3,1.th., 8000 Aarhus C, Denmark

– Se alle vinderforslagene her

RUDKØBINGWinner
FN121 ‐ CONNECTING PINPRICKS

Mari‐Liis Männik, architect urbanist
Contributor: Johanne Heesche, landscape architect
Zenithgatan 32, 212 14 Malmö, Sweden

.
RUDKØBING – Runner‐up
GR123 ‐ VERDENERNE OG GULDSTIEN

Kristian Balle Hansen, Nicholas Bjørndal, Nagy Awad, Lasse Esbensen, Frederik Agdrup, Simon Hjermind, Jensen, architects urbanists, Kristoffer Brems, architect
Værkstedet ‐ Griffenfeltsgade 20 st. th., 2200 København, Denmark
griffen@kbhansen.dk 

Reply